Dobrý den Vážení zaměstnanci, dovolte mi malou reakci na článek od p. Benceho a na aktivitu pana Melichara, který to hned dal na Facebook

Dlouhodobě o mě pan Melichar všude píše, že na veškerých jednáních sedím v koutě a jen mlčím. Posledním článkem se k tomuto názoru připojil i pan Bence. To není ale vše. Říká se, že my (Prolibertate) i já osobně vnáším mezi lidi neklid a naštvanost. Nezlobím se na pány předsedy. Na svůj názor mají právo. Na celé situaci je ale zajímavé, že to samé mi řeklo i vedení závodu, které mě požádalo o schůzku, ohledně naší výzvy k finanční odměně pro všechny zaměstnance k 30. výročí. Předáci KOVO, pánové Melichar i Bence měli možnost nás ve výzvě podpořit. Ani jeden to však neudělal. Proč? Podívejte se, jak se za zaměstnance úspěšně „rvali“ odboráři KOVO a UNIOS v Českých Budějovicích.

Členové KOVO v Jihlavě zřejmě o odměnu nestojí. Možná si myslí, že si ji nezasloužíme, přestože jsme firmě za 30 let vydělali miliardy. Stačí se podívat na čistý zisk firmy za posledních 10 let. Vedení firmy jsme tak vyzvali jen my, Prolibertate, protože jsme přesvědčeni, že si finanční odměnu zaměstnanci zaslouží. Ale nic není ztraceno. Třeba členové KOVO přesvědčí své předáky a ti se k naší výzvě nakonec připojí.

1 - sedím v koutě a mlčím
Ano, souhlasím. Je mnoho nepodstatných otázek, které se mohou donekonečna omílat a přitom si připadat důležitě. Při takových otázkách opravdu mlčím. Nebo Vám přijde správné, aby odborový předáci řešili umístění záchodků na „slavnosti“. Jsem přesvědčen, že na schůzích s vedením firmy se mají probírat hlavně důležitá témata pro zaměstnance, jako jsou např. finance či sociální a duševní podmínky k práci. Pokaždé když na schůzce s vedením firmy otevřu otázku financí, jako je zvýšení mezd nebo veškeré odměny, rázem mlčí ostatní odboroví předáci. Proč? To je velmi smutné.

2 - neklid a naštvanost
Jak jsem řekl i panu řediteli, neklid a naštvanost nevnášíme my (Prolibertate), ani já osobně. Naštvanost mezi zaměstnanci tu je už několik let. Ostatně proto jsme vznikli, a proto naše řady tak rostou. My jsme začali jen na problémy ve firmě poukazovat. A proto jsme špatní? Říkají, že dáváme lidem falešné naděje. Přece není žádná falešná naděje, když žádáme o spravedlivější ohodnocení zaměstnanců. Kdo jiný má dávat zaměstnancům naději, když ne odbory? To, že někteří odborářští předáci na tuto „povinnost“ rezignovali neznamená, že my dáváme falešné naděje. Tlačit vedení na zvyšování mezd, nebereme jako falešnou naději. Jsme přesvědčeni, že stejně jako my to cítí i ostatní zaměstnanci. A proto je tu ta sílící podpora.

3 - nechceme vyjednávat
Pan Melichar všude říká, píše, že nechceme s KOVO vyjednávat. Neuvěřitelný nesmysl. Od samého počátku vyzýváme ke spolupráci. Pane Melichare, my chceme s každým vyjednávat. I s Vámi, i s p. Bencem a i s UNIOS. S každým, kdo má zájem o zlepšení podmínek pro zaměstnance, a to nejen finančních, ale i pracovních. A ano, blíží se kolektivní vyjednávání a my chceme spolupracovat, opakuji s každým spolupracovat!
Na závěr chci apelovat na všechny ty, co mají potřebu své myšlenky prezentovat na různých serverech jako je Facebook či Boschí svět, aby vynechali vulgarismy a psali jen slušně a s určitou pokorou ke každému, i k těm co mají odlišné názory. Osobně jsem přesvědčen, že hulvátství některých pisatelů je hlavně jejich vizitka a dokazuje to, jak jsou argumentačně slabí a ubozí.  A pokud některý z těchto pisatelů dokonce zastává významnou pozici, pak už je to naprosto nepochopitelné a ukazuje to na jeho duševní úroveň. Prosím všechny, hlavně členy Prolibertate, aby psali a jednali vždy slušně. Moc děkuji.

Přeji krásný den, Radek Fous – předseda
Prolibertate Bosch