Lékem pro českou ekonomiku by podle Národní ekonomické rady vlády (NERV) mělo být zjednodušení výpovědí pro zaměstnavatele. NERV proto navrhuje, aby zaměstnavatel mohl dát výpověď zaměstnanci i bez udání důvodu. A tento nápad našel své fanoušky i u členů vlády. Před několika dny se k němu podle portálu Novinky.cz vyjádřil ministr financí Zbyněk Stanjura: „Nepružný pracovní trh je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jednou z největších brzd české ekonomiky. Proto on i jeho ministerstvo doporučí vládě, aby přijala návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV) a zavedla do zákoníku práce výpovědní lhůtu bez udání důvodu.“ Poněkud zdrženlivější postoj zastává Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí (KDU-ČSL): „Zavedení výpovědi bez udání důvodu by se muselo provázat i s dalšími změnami zákoníku práce. Za současných podmínek bych se k němu neklonil, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).“ píší Novinky.cz.
Odborová organizace Pro Libertate podobné, ničím nepodložené, úvahy o změnách zákoníku práce zásadně odmítá. Jde podle ní jen o další příklad nekoncepčních návrhů dílčích změn, jejichž skutečný dopad si vláda vůbec neuvědomuje. Změn, které nemají podklad v žádné analýze, které se neopírají o žádnou smysluplnou úvahu ani vizi, změn, které neprošly žádnou odbornou diskusí.
„Absolutně takovému nápadu nerozumím, obzvlášť za situace, kdy ta samá vláda svým konsolidačním balíčkem prakticky zlikvidovala zaměstnávání na dohody. Ministr Stanjura si stěžuje na nepružný trh práce, přitom k jeho nepružnosti sám ve vládě přispívá. A pochybuji, že by někdy někoho zaměstnával a vůbec by sám reálně tušil, co to trh práce je a jaké problémy zaměstnavatelé na trhu práce řeší. Rozhodně to nejsou výpovědi. Ve vládě by se spíš měli starat o to, aby došlo k renesanci kvalitního učňovského školství a měli by vytvořit podmínky, aby se do profesí, kterých je v česku nedostatek, hlásili šikovní mladí lidé. K tomu by ale musela mít vláda nějakou vizi, kterou ale evidentně vůbec nemá.“ reaguje na informaci místopředseda Odborové organizace Pro Libertate Ondřej Svoboda.
„Trh práce potřebuje úplně jiné změny. Snad všem je jasné, že podobné návrhy směřují jen k tomu, aby nadnárodní korporace mohly snáze zaměstnávat nekvalifikované cizince přes agentury práce a nahrazovat jimi české zaměstnance. Je to jen další podpora novodobého vykořisťování zahraničních pracovníků a poškozování oprávněných zájmů našich zaměstnanců. Problém české ekonomiky není v nepružnosti pracovního trhu, jak si ji se svým typicky zjednodušeným vnímáním reality představuje ministr Stanjura. Problém spočívá zejména v tom, že se naše vlády dlouhodobě podbízejí zahraničním investorům, kteří v nás vidí jen zdroj levné pracovní síly. Pokud jim v tom půjdeme dál na ruku, nezbavíme se nálepky montovny Evropy a naši zaměstnanci zůstanou stále jen těmi „dělníky ve fabrikách.“ řekl Tomáš Nielsen, předseda Odborové organizace Pro Libertate. Na otázku, jak vnímá rizika, na která upozorňuje NERV i Hospodářská komora, že pokud náš trh neuvolníme, mohou nás opustit významní investoři, odpovídá Nielsen takto: „Pokud zahraniční investoři hledají prostor pro investice do logistických, montovacích a distribučních center, nic jim nebrání z České republiky přejít přímo ke zdroji – do Mongolska, Filipín nebo jinam. My nechceme být jejich montovnou. Tak jim přestaňme vycházet vstříc.“
Odborová organizace Pro Libertate odmítá jakékoli nekoncepční změny v oblasti pracovního trhu, které povedou k snížení ochrany českých zaměstnanců a umožní jejich nahrazení levnou pracovní silou ze zahraničí. Naší prioritou je podpora českého trhu práce s důrazem na to, že politika ekonomické migrace musí být založena na podpoře přijímání kvalifikovaných zaměstnanců, kteří českému trhu chybějí a pomohou. Dokud budeme přijímat nekvalifikované dělníky, zůstaneme montovnou Evropy.