Odboráři projednali aktuální problémy na pracovištích a svou další činnost a strategii

Na historicky první schůzi základních organizací Odborové organizace Pro Libertate se ve čtvrtek 16. června 2022 sešlo v Praze na 100 členů z celé České republiky. Za přítomnosti právníků Tomáše Nielsena, předsedy odborů a mluvčího Charty 2022, Ondřeje Svobody, místopředsedy odborů a úvodního signatáře Charty 2022, Jindřicha Rajchla, mluvčího Charty 2022, Petra Vacka, výkonného tajemníka odborů a úvodního signatáře Charty 2022, a Aleny Maršálkové, úvodní signatářky Charty 2022 společně projednali činnost a strategii odborů v nejbližších týdnech a měsících.

Zcela jistě se nás všech dotkne strmý růst cen všech základních potřeb, potravin, energií, hygienických potřeb, ale také papírenského zboží, což se projeví v plné síle na začátku školního roku,“ uvedl Ondřej Svoboda a pokračoval: „Co se týče covidu a s ním souvisejících opatření, je nyní na pracovištích více méně klid, ale strašákem jsou desítky milionů dávek vakcíny, které se dost pravděpodobně bude ministerstvo zdravotnictví snažit do lidí vpravit, aby je nemuselo vylít do kanálu. I když ministr Válek dodrží slib, že očkování nebude povinné, nelze vyloučit, že někteří zaměstnavatelé se opět zhostí jakéhosi veřejného vykonavatele a budou si určovat svá vlastní pravidla, aby vládě tzv. pomohli, resp. se vládě tímto svým přístupem dostatečně zalíbili. Situaci budeme sledovat a budeme se snažit tomu bránit již v zárodcích, aby se nám podobné nápady nerozšířily.“

Ve velmi rušné diskuzi se hovořilo o problémech, které musí odboráři na pracovištích řešit. Popisovali nerovné zacházení, kdy někteří zaměstnanci jsou zařazováni do služeb s příplatkem, např. na noční směny, svátky, a jiní zaměstnanci na stejných pozicích nikoli. Snižování osobního ohodnocení a dalších nenárokových složek mzdy nebo platu bez ohledu na pracovní výsledky, tedy podle toho, kdo se komu jak líbí, kdo je jak k vedení kritický apod., různé způsoby bossingu a v neposlední řadě se řešily mzdy. „Období, kdy jsme jako odborová organizace bránili zaměstnance proti nátlaku zaměstnavatelů, aby se nechali očkovat proti onemocnění covid-19, aby nosili respirátory nebo se nechali testovat pod hrozbou ztráty práce, nepřiznání odměn, nejenže není za námi, ale otevřelo zcela nová témata. Mnoho zaměstnavatelů si z něj odneslo pocit, že mohou v zaměstnancům ukládat povinnosti nad rámec toho, co umožňuje zákon. Vedle toho navíc mnoho zaměstnanců, například ve školství, se dnes bojí vyjádřit názor ve vztahu k ukrajinské krizi. Naše odborová organizace sice vznikla v návaznosti na proticovidová opatření, ale to není naše téma. Naším tématem je ochrana práv zaměstnanců před jakoukoliv formou šikany, diskriminace nebo jiné formy omezování jejich práv. Budeme i nadále stát za každým zaměstnancem, jemuž budou odpírána jeho práva v rozporu s hodnotami demokratického právního státu, shrnutými v prohlášení Charty 2022,“ konstatoval Tomáš Nielsen.

Bylo mi velkou ctí zúčastnit se dnešního setkání členů odborů Pro Libertate. S mnoha lidmi jsem komunikoval online, nicméně osobní setkání prostě nelze ničím nahradit. Jsem přesvědčen, že počet členů se bude neustále navyšovat, neboť žádné odbory se neperou za své lidi s takovou vehemencí jako právě kolegové z Pro Libertate. Už nyní se těším na další akci této organizace. Strávit čas v příjemné společnosti a v přátelské atmosféře je prostě vždycky moc fajn,“ řekl čestný host Jindřich Rajchl, mluvčí Charty 2022.

Poslední dva roky sloužily jako jakýsi test charakteru. Ten, kdo si nevzal peníze a nepřipojil se k vládní propagandě, prostě nepodlehl, tak tomu věřím. Ten bude pracovat poctivě,“ dodal Jindřich Rajchl.

Právo rozhodovat o svém zdraví a životě je základní právo, které nám nikdo nesmí brát,“ řekl Petr Vacek.