Odboráři z Pro Libertate se sešli na Hradišti Semín

Členové Odborové organizace Pro Libertate z celé České republiky se v srpnu setkali v srdci Českého ráje, aby si vyměnili své zkušenosti, získali nové informace a naplánovali další práci. Pro ně i jejich rodinné příslušníky jsme připravili i doprovodný program.

Jsme rádi, že stále více zaměstnavatelů, včetně státních institucí, respektuje naši existenci, s tím jsme měli z počátku problémy. Postupem času problematických působišť ubývá a stáváme se jejich standardní součástí. Obzvlášť nás těší, že navzdory stále negativnímu přístupu samotného ministerstva vnitra aktivně působíme na všech ředitelstvích hasičských záchranný stanic a ve většině krajů také u Policie České republiky, kde rozvíjíme kontruktivní spolupráci. Je to výsledek usilovné práce našich členů s právní podporou centrálního vedení. Význam skutečně funkčních odborů si uvědomuje stále víc zaměstnanců i v soukromém sektoru, kde se stáváme v některých podnicích dokonce jedněmi z početně nejsilnějších odborových organizací.

A i když se téma covidu, které stálo u zrodu naší organizace, prozatím alespoň zdánlivě vytratilo, problémů, které musíme řešit, je stále dost. Od nerovného zacházení při odměňování zaměstnanců, přes neproplácení zákonných náhrad, přečasů, férový růst mezd a spravedlivé nastavení kolektivních smluv, až po přímou šikanu či bossing.

"Musím říct, že celkově z vývoje současné společnosti nemám vůbec dobrý pocit. O to více mě vždy potěší setkání se členy našich odborů, protože je to důkaz, že mezi námi jsou stále lidé, kteří jsou si vědomi, že naše problémy za nás nikdo jiný nevyřeší a že pokud budeme jen mlčky přihlížet, nic se nezmění. Navíc se ukazuje, že řada zaměstnavatelů ve skutečnosti zastává velmi podobné postoje těm našim a že s tím, co se v zemi děje, nejsou spokojeni úplně stejně jako my a naši členové. V řadě případů tak naše odborová organizace funguje jako takový můstek mezi zaměstnanci a vedením zaměstnavatelů a odstraňuje naprosto zbytečné bariéry v komunikaci. Naše přítomnost u zaměstnavatelů tak ve výsledku působí pozitivně jak na pracovní prostředí zaměstnanců, tak na jejich zaměstnavatele, a to mě naplňuje pocitem, že naše práce není zbytečná," říká k setkání pověřený místopředseda Mgr. Ondřej Svoboda.

"Nedávno jsme zaznamenali některé články v médiích, naznačující, že snad naše organizace funguje jen na papíře, že ve skutečnosti nevykonává žádnou činnost. Skutečnost, že se našimi úspěchy často nechlubíme veřejně, protože to nemáme zapotřebí, ale neznamená, že se nic neděje. Naši členové, kterých jsme se zastali v nespočtu pracovněprávních sporů, při kolektivním vyjednávání a podobně, by mohli vypravět, jak to s naší činností ve skutečnosti je. A zejména jejich zaměstnavaté, kteří si s právy svých zaměstnanců často moc starostí nedělali, protože nepočítali s tím, že se jejich zaměstnanců někdo účinně zastane. Natož pak odborová organizace se silným právním zázezím a se členy, jimž nejde o výhody od managementu, ale o ochranu práv zaměstnanců. Každá odborová organizace je tak aktivní, jak jsou aktivní její členové i další zaměsntnanci na pracovišti. Nestačí si jen stěžovat mezi sebou. Lidé musí najít odvahu se ozvat a my tu jsme a budeme od toho, aby jejich hlas byl slyšet a nehrozilo jim, že se jim za jejich názory bude zaměstnavatel jakkoli mstít. Členové našich základních organizací vědí, že plně respektujeme jejich přístup. Pokud se nechtějí ve vztahu k zaměstnavateli z jakéhokoliv důvodu zviditelnit, necháváme to plně na jejich rozhodnutí. Nakonec - u každého zaměstnavatele, kde máme alespoň tři členy - zaměstnance, vykonává funkci odborů naše vedení, a to do okamžiku, než si zaměstnanci založí základní organizaci a chopí se ochrany svých práv sami. My jim pak poskytujeme podporu, kterou pro svou práci potřebují. A v tomto mám z našeho nedávného setkání velmi dobrý pocit, protože jsme se tu setkali s mnoha lidmi, kteří se nebojí otevřeně vystoupit, kteří se nebojí konfrontace, kteří se nebojí postavit se za práva svá i svých kolegů v práci,” doplňuje JUDr. Tomáš Nielsen, předseda odborové organizace.