Pro Libertate k pondělní stávce

Odbory Pro Libertate k pondělní stávce

Množí ze dotazy na stanovisko Odborové organizace Pro Libertate ke stávkám, které se plánují na 27.11. 2023 a které organizuje ČMKOS, zda se ke stávce připojíme apod.

Předně je třeba uvést, že naši odborovou organizaci nikdo z odborových organizací ČMKOS, které se na plánování stávky účastní, neoslovil. Ačkoliv jsme opakovaně vyzývali předsedy těchto organizací ke komunikaci a koordinaci kroků. Nemáme tedy původní informace o tom, co má být skutečným cílem této stávky a čeho se jejím prostřednictvím má dosáhnout.

Vycházíme tedy z informací „z doslechu“. Náš postoj k plánované stávce lze ilustrovat na příkladu učitelů. Když minulá vláda, ale vlastně i ta současná, v uplynulých dvou letech bránila dětem ve vzdělání ničím nepodloženým argumentem, že jsou semeništěm nemoci a příčinou úmrtí babiček a dědečků, nikdo ve školství, až na několik málo výjimek, se nesmyslným opatřením nepostavil, natož, aby stávkoval. Ba naopak, ředitelé a další zástupci škol se dokonce aktivně podíleli na segregaci dětí, na jejich diskirminaci založené na výsledku PCR nebo antigenních testů a očkování, zakazovali jim účastnit se kroužků, výletů a zájmové činnosti. Podporovali nesmyslné testování, očkování, opatření, která státní rozpočet stála miliardy korun. Vedení škol tehdy bylo jedno, jaký bude mít jejich jednání vliv na vzdělání dětí nebo na jejich psychiku, bylo jim jedno, že tím dochází k nebývalému drancování státního rozpočtu, a neřešili, zda v následujících letech kvůli tomu bude na další výplaty. Někteří se dokonce pasovali do role orgánů ochrany veřejného zdraví a nesmyslná opatření sami vymáhali na těch, kteří se sami nemohly bránit, na našich dětech. A proč? Protože tehdy měli výplatu jistou.

Když současná vláda začala štědře podporovat ukrajinský režim a z veřejných rozpočtů rozdávala plnými hrstmi desítky miliard, řada škol vyvěšovala ukrajinské vlajky a ve školách jakékoli projevy nesouhlasu tvrdě postihovali. I tehdy měli učitelé a další pracovníci škol výplaty jisté. Nyní na ně došlo a vypadá to, že by mohli o něco přijít. A najednou přichází stávka?

Odborová organizace Pro Libertate nebude nezodpovědné jednání z minulosti přehlížet.  Můžeme projít řadu profesí, které se ke stávce připojují, a ptát se, jestli náhodou i tito stávkující sami nepřispěli v minulosti k tomu, v jaké situaci se nyní nacházejí (a nacházíme).

Naše odborová organizace byla založena z jiného důvodu, než jsou peníze. Naše odborová organizace byla založena proto, že řada zaměstnanců byla a dodnes je diskirminována z důvodu jejich postojů a životních názorů k principům demokratického právního státu. Řadě z nich hrozila výpověď ne proto, že by špatně pracovali, ale proto, že nehodlali přistoupit na absurdní režim pod názvem „covid-19“.

To neznamená, že nebojujeme za naše členy, aby byli za svoji práci spravedlivě odměněni. Ale není to hlavní důvod naší existence. I nadále je naším prvořadým cílem zajistit, aby byla zachovávána lidská důstojnost našich členů a základní ústavně garantovaná práva a svobody. A k tomu patří i to, že se nebudeme chovat alibisticky, že pro peníze nezapomeneme na příkoří, které ti, kteří dnes chtějí stávkovat, sami působili, že nebudeme podporovat pokrytectví a nezodpovědné chování.

Věřím, že naši členové tento postoj pochopí.

I přesto bychom rádi upozornili, že nikomu z našich členů jsme nikdy nic nezakazovali a zakazovat nebudeme. Má-li někdo touhu se stávky účastnit a je přesvědčen, že tato aktivita povede k demisi současné vlády, nechť se stávky zúčastní.

Mgr. Ondřej Svoboda, výkonný místopředseda