Reakce na vytýkací dopis
Vážení
upozorněním na porušení pracovní povinnosti ze dne …........... mi byla, jakožto zaměstnanci vaší společnosti, udělena výtka, že jsem se měl dopustit porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k mnou vykonávané práci, konkrétně porušení povinnosti vyplývající z aktuálního mimořádného opatření vydaného Ministerstvem zdravotnictví, a to tím, že jsem neměl po dobu výkonu práce v nasazen ochranný prostředek dýchacích cest nebo jiný důvod vyplývající z mimořádného opatření MZ - doplnit.
Uvedenou výtku považuji za zcela bezprávní výhrůžku, která nemůže v můj neprospěch způsobit jakékoliv zamýšlené negativní právní následky, tedy ani následné skončení mého pracovního poměru postupem dle ustanovení § 52 zákoníku práce či snad dokonce postupem dle ustanovení § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce.
Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví není ani právním ani ostatním předpisem, který by se vztahoval k mnou vykonávané práci. Plnění povinnosti obecně uložené všem osobám mimořádným opatřením není zaměstnavatel oprávněn jakkoli kontrolovat, jejich plnění vynucovat, či dokonce sankcionovat podle zákoníku práce. Vzhledem k tomu, že ani předmětné mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví výslovně nezmocňuje zaměstnavatele k tomu, aby kontrolu plnění uložených povinností ve vztahu k vlastním zaměstnancům prováděl a následně hodnotil, zda jednáním zaměstnanců došlo k porušení povinností uložených Mimořádným opatřením, zůstává právo kontroly a rozhodnutí o porušení těchto povinností vyhrazeno v souladu se zákonem pouze orgánu ochrany veřejného zdraví.
Mimořádné opatření neumožňuje zaměstnavateli ukládat zaměstnancům povinnosti v rámci jejich pracovního poměru jinými postupy, než které umožňuje zákoník práce. I v pracovněprávních vztazích platí, že povinnosti lze ukládat pouze na základě zákona a v jeho mezích. Opatření a požadavky zaměstnavatele vůči zaměstnancům k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, včetně používání osobních ochranných pracovních pomůcek k ochraně dýchacích cest, mohou být jako pracovní povinnosti platně zavedeny pouze v souladu se zákoníkem práce a v jeho mezích. O přijetí takového opatření zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které by mi na základě odborně zpracované dokumentace ukládalo povinnost nosit ochranný pracovní prostředek za účelem ochrany dýchacích cest z důvodu předcházení riziku onemocnění v souvislosti s mnou vykonávanou prací, jsem informován nebyl.
Jednání, které mi vytýkáte, nemůže být z výše uvedených důvodů hodnoceno jako porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k mnou vykonávané práci. Nejsem si ani vědom toho, že bych způsobem výkonu své práce nedbal o své zdraví nebo o bezpečnost a zdraví ostatních osob dotčených způsobem výkonu mé práce.
Rovněž vás chci upozornit, že zaměstnavatel sám není oprávněn stanovovat jakékoliv povinnosti zaměstnancům v souvislosti s ochranou proti koronaviru SARS-CoV-2 nad rámec mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví. Je obecně přijímaným faktem, že jakákoliv opatření zaměstnavatele opírající se o ustanovení § 103 a násl. zákoníku práce mohou být stanovena výhradně v případě, že souvisí se specifickou povahou konkrétního provozu. Pokud Ministerstvo zdravotnictví vydává plošná mimořádná opatření, je nesporné, že jakákoliv opatření zaměstnavatele v tomto směru, která nemají vazbu na specifická rizika práce u konkrétního zaměstnavatele, jsou zcela nezákonná.
S ohledem na shora uvedené skutečnosti vás, coby zaměstnavatele, tímto vyzývám, abyste předmětnou výtku neprodleně odstranili z mé pracovněprávní dokumentace a přestali na mě nadále vytvářet protiprávní nátlak k plnění povinností vyplývajících z mimořádného opatření vydaného Ministerstvem zdravotnictví, které nevyplývají z mého pracovního poměru.
Závěrem zdůrazňuji, že mám v úmyslu se bránit jakémukoli nezákonnému nátlaku z Vaší strany k plnění povinností, které nesouvisí s mnou vykonávanou prací, ať už se bude jednat o úpravu ohodnocení mnou odvedené práce nebo o rozvázání pracovního poměru, na které mě ve výtce upozorňujete, a to se všemi právními důsledky z toho vyplývajícími, včetně uplatnění nároku na náhradu mzdy v souladu s ustanovením § 69 odst. 1 zákoníku práce.
S pozdravem
jméno + podpis