!!! SOUD POTVRDIL - ZAMĚSTNAVATEL SI NEMŮŽE VYMÝŠLET VLASTNÍ PROTIEPIDEMICKÁ OPATŘENÍ !!!

Od chvíle, kdy poprvé ministerstvo zdravotnictví zavedlo povinnost testování zaměstnanců, upozorňovali jsme zaměstnavatele, že odmítnutí testu zaměstnancem není výpovědní důvod a že  zaměstnavatelé nejsou oprávněni stanovit nad rámec zákoníku práce povinnosti, které jsou oprávněny nařizovat pouze orgány ochrany veřejného zdraví (KHS nebo ministerstvo).

Okresní soud v Karviné naše stanovisko potvrdil v pravomocném rozsudku (zde), kterým se zastal zaměstnance, který právě z uvedeného důvodu dostal výpověď. Tato výpověď je neplatná.

Soud zdůraznil to, co jsme se nažili a snažíme zaměstnavatelům vysvětlit celou dobu - smyslem vnitřních předpisů BOZP je "odstranění negativních vlivů práce na zdraví zaměstnance, což lze dovodit také z § 37 a násl. zákona č. 258/2000 Sb. upravující ochranu zdraví při práci (kategorizace prací, rizikové práce), která se týká taktéž odstranění vlivu práce na zdraví zaměsntnaců, nikoli odstranění jiných vlivů na jejich zdraví" (odst. 36 rozsudku).

Upozorňujeme zaměstnavatele, že totéž platí k nařizování povinnosti používat ochranné prostředky dýchacích cest v případech, kdy konkrétní pracovní činnost takovou povinnost nevyžaduje. I zde platí, že povinnost používat ochranný prostředek lze nařídit pouze v případě, že jím lze zabránit vlivu konkrétní pracovní činnosti na zdraví zaměstnance (např. v lakovně).

Závěrem je třeba vyjádřit respekt rozhodujícímu senátu Okresního soudu v Karviné, který uvedený spor rozhodoval, neboť tam právo ještě nezemřelo. A v neposlední řadě kolegovi advokátovi poškozeného zaměstnance, který odvedl skvělou práci. Děkujeme !!

 

Vyhledávání
Nejnovější příspěvky
Rychlý kontakt

Odborová organizace Pro Libertate
Sídlo: Patočkova 2386/85, 169 00 Praha 6
odbory@prolibertate.cz
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.