Vyzvali jsme ministra vnitra k zařazení do pracovní skupiny, která se má zabývat změnami zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů

Ministr vnitra nadále přehlíží naši odborovou organizaci, ačkoli zastupujeme značnou část příslušníků bezpečnostních sborů a jak Hasičský záchranný sbor, tak Policie České republiky nás považuje za svého regulerního pertnera při kolektivním vyjednávání. V dopise adresovaném příslušníkům bezpečnostních sborů ministr ubezpečil, že na změnách zákona o služebním poměru se podílí také zástupci odborů bezpečnostních sborů. Pokud vůbec, tak zřejmě pouze některé, neboť naše odborová organizace, která zcela nepochybně u bezpečnostních sborů řádně působí, přizvána nebyla. Ministra jsme proto dopisem vyzvali, aby situaci napravil a přizval naši odborovou organizaci do pracovní skupiny, kterou dle jeho sdělení za účelem změn služebního zákona ustanovil.

Nelze přehlédnout ani to, že v dopise adresovaném příslušníkům ministr sděluje, že pandemická krize skončila a přesto naznačuje, že s nouzovým stavem počítá do budoucna jako standardním nástrojem své politiky.  Nouzový stav ústavní zákon o bezpečnosti republiky předpokládá pro mimořádné situace, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetek. Není to nástroj pro usnadnění prosazování politických cílů nebo k nedůvodnému omezování základních práv a svobod občanů České republiky.

Vždy budeme stát proti jakýmkoli změnám zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, které by měly potenciál zhoršit postavení příslušníků nebo ohrozit jejich nestrannost a nezávislost při výkonu služby.

Výzva v pdf